Dr. Bán Marianna |
Milyen megértést adhat a PNEI-modell a jelenlegi járvány- helyzetben?
E furcsa mozaikszó a pszichoszomatikus orvosi szemlélettel terjedt el. Jelentése: P=pszicho - N=neuro (ideg) - E=endokrin (hormon) - I=immunrendszer.
Lényegét tekintve arról szól, hogy a biológiai szervezet egészség- betegség folyamatait, az immunrendszer állapotát messzemenően befolyásolják a fenti hierarchiában fölötte elhelyezkedő szintek. Mint egy piramis, melynek sisakköve a pszichénkben zajló folyamataink összessége, alapját pedig a szerveink és immunrendszerünk alkotják. Ez a pszicho- szomatikus megbetegedések útja. A szintek közötti kommunikáció fordítva is létrejön: a testben érzett fájdalom, vagy szervi diszharmónia visszahat a felsőbb szintekre is, ún. szomato- pszichés állapotokat hozva létre. Ez a fájdalmas tudatosulása az elnyomott minőségeknek.
A bennünket érő külső- belső ingerek nem mindig lépik át a tudat küszöbét, ami megnehezíti feldolgozásukat. A feldolgozatlan élmények pedig, utat törve maguknak, érzékenyítenek, gyengítenek és különböző tüneteket okoznak- akárcsak az emészthetetlen, méreggé váló anyagok az emésztőrendszerben. Annak, hogy bizonyos ingerek rejtve maradnak a tudatosodás előtt, az önvizsgálat hiánya, az időfukarság, az egyre hisztérikusabbá váló, egyre inkább kifele forduló lelkiélet a fő oka.
Árnyalja a képet az is, hogy ki milyen beállítottságú, mennyire extrovertált vagy introvertált, illetve milyen temperamentumhoz sorolható. Másképp reagál a világra egy eredendően szangvinikus, másképp egy kolerikus, flegmatikus vagy melankolikus.
Különböznek a reakciók, megküzdési mechanizmusaik, betegséglefolyásuk. Azonban még két hasonló temperamentumú ember is máshogy válaszolhat a kihívásokra. Ennek az az oka, hogy a négy alapminőség egyszerre van jelen mindannyiunkban, de az arányuk eltérő. És persze más biológiai gyökerekkel, lelki táplálékkal, kondicionáltsággal érkezünk a felnőtt korba.
A közös pont az öröm szükséglete. Immunrendszerünk kiegyensúlyozott működéséhez a tudatosított és megélt örömben gazdag lelki élet is szükséges. Az örömforrásokat pedig észre kell vennünk, az örömérzést meg kell élnünk, így táplálhatjuk közvetve az immunrendszert.
kép: https://www.ebtconnect.net/
A pszichoszomatikus szemléletű orvoslásban, így az ősi HKO-ban is a légzőszervek a kommunikációról, a kapcsolódásról mesélnek. A jelenlegi járvány kapcsán érdemes elgondolkodnunk, milyen minőségű a kapcsolódásunk a környezetünkhöz?
Van- e ritmusa a mindennapjainknak vagy ütemre működünk? Vagy épp a káosz uralja az életünket? Elmondhatjuk- e, hogy valóban egy egészséges be- és kilégzésben, befogadással és elengedéssel éljük az életünket? Társadalomként biztosan nem. Rengeteg a kedélybeteg, kapcsolati nehézséggel küzdő ember. És rengeteg a tüdő- vagy szívbeteg ember is. A tüdő a depresszió „gyűjtőmedencéje”. A szív, önmagunk középpontja, ami maga is aritmiássá válik, Önvalónk, benső Napunk szerve.
A pszichoszomatikus szemléletben a mentális kórképek több szervhez is kapcsolódnak, s mindnek megvan a maga sajátossága. Pl. más egy tüdőhöz, egy májhoz, veséhez vagy szívhez köthető depresszív állapot- ennek megfelelően más- más támogatásra van szükség az egyensúly visszanyeréséhez.
Jelenleg a tüdőnket fenyegeti veszély. Nem mellesleg úgy, ahogy az ember fenyegeti a növényvilágot és az egész bolygót. Ahogyan mértéktelenül pusztítja, megfojtja a bioszférát. Ahogyan kapzsi módon kizsigereli az erőforrásait.
A tüdő, mint Merkúr-i szerv a kommunikációt is szimbolizálja. Kommunikációt önmagunkkal és a környezettel, de a szellemi környezettel is! Hogyan kapcsolódik a modern ember önnön-mag(j)ához, a közösséghez, a világhoz, a természethez?
A tüdő szervpárja pedig a vastagbél. Utóbbi a tudattalant szimbolizáló szerv is, illetve azon része az emésztőrendszernek, ahol a végső felszívás, majd a salak kiürítése történik. Rengeteg vastagbél- betegség nehezíti az életet, kezdve a krónikus székrekedéstől, a fekélyes vastagbél-gyulladáson át, a Chron- betegségig vagy daganatokig. Végzetesen öntörvényűvé válik mindaz, amit elnyomunk a tudatunkban, ami feldolgozatlanul pang az életünkben, ami megfojt. Egy gyulladás -szellemi értelemben- próbálkozás a megemésztésre.
Most, hogy kényszerűen csökkenteni kell a kommunikációt, növelni az emberek közti távolságot, erősíteni kellene a bensőnkben végzett, az ún. önismereti munkát. Különösen szép és tanulságos lehetne ez a Nagyhét alkalmával. Hogy mi támad fel a kollektív és egyéni emberi bensőben a Golgota után, mi sejlik fel a lelkünkben, mi indul fejlődésnek, rajtunk múlik.
Keresőszavak: tüdő, vastagbél, pszichoszomatikus, szomato-pszichés, kedélybetegség, immunrendszer, járvány, PNEI, pszico, neuro, endokrin, immun, chron betegség, emésztés,